-

Magunkról :: Táborvilág :: Projektjeink :: Kiállításaink :: Hortobágyjárók :: Dédunokák :: Publikációk :: Havi képmelléklet :: Emlékhelyek

Itt van minden, amire emlékszem, mert magam tapasztaltam, vagy elhittem.
A képek e tömegéből kiválasztom a hasonlókat, akár magam tapasztaltam őket,
akár a tapasztalat alapján másoknak hittem el, ezeket összeszűröm az elmúltakkal, s belőlük
kialakítom a jövendő tetteimet, az eshetőségeket s a várható sikert s végül mindent úgy mérlegelek, mint jelent.
                                                                       Szent Ágoston vallomásai. Liber decimus, 14.

Búcsúzásképpen honlapunktól

egyik réges-régi jegyzetemet

helyesbítenem kell. Tudomásomra jutott – mert tudomásomra hozták – hogy 2012. júniusi képmellékletünk szerint a Hortobágyon is honos, ájtatos manóval kapcsolatban csak a fotó és a rovar latin neve (mantis religiosa) stimmel. Minden más többé-kevésbé téves.
A helyesbítést örömmel fogadtam, két okból is.

1. Ez az ájtatos manó – inkább csak érdekességként – nyolc évvel ezelőtt kapott helyet honlapunkon. Ezek szerint bele-bele néznek régebbi jegyzeteimbe is. Jó ezzel szembesülni.
Kiigazítva tévedéseimet: az imádkozó sáskának, továbbá táltos sáskának, buzgó manónak is mondott méretes rovar, jegyzetemtől eltérően, nem a sáskafélék, hanem – micsoda csalódás! – a csótányok rendjébe tartozik. Megtudtam továbbá, hogy a növényeket nem bántja, rovarokkal táplálkozik. Egyébként fantáziálásra serkentő lény, már puszta megjelenésével is. Ahogy sáska volta nem igaz, úgy az se, hogy „imádkozásra” hajlított mellső végtagjaival mindig Mekka felé fordul, ahogy azt arab földön tartják róla. Az is tévedés, hogy kaméleontermészetű: színét környezetéhez igazítva változtatgatja. Az viszont tudósi megfigyelésen alapuló tény, hogy a termetes nőstény a hozzá képest filigránnak mondható hímet párzásuk közben vagy rögtön utána felfalja. Imádja párját mondanám, csak hát ezzel megint a fantáziálás mezejére tévednék, amire manónk – úgy látszik – kínálja az alkalmakat. Summa summarum: az alább látható „sáskának” semmi köze – mint azt anno feltételeztem – a Zoltai Lajos tanulmányában (1911) leírt, pusztákat sújtó sáskajárásokhoz és a sáskajárás nyomán feltűnő hortobágyi sáskairtó pásztormadárhoz. Az viszont tény, hogy alább újra látható ájtatos manónk hortobágyi illetékességű. Valahol Nagyiván környékén kapta lencsevégre kitűnő munkatársunk, Landauer Attila.

2. A helyesbítés alkalmának jelzésértéke miatt is örültem. Sok éve csordogáló jegyzeteink lezárásához érkezve, sáskánk egyszerű példája érzékletes közelségbe hozza a hiányos ismereteken építkező túlinterpretálás kísértéseit. Egyúttal arra is utalhat, hogy közelmúltunk és napjaink egymásnak feszülő és egymást kizáró „történelmi igazságait” talán még inkább átszövik ezek a kísértések.

 

Havi képmelléklet

Aktuális képmelléklet

2020 szeptember

2020 augusztus

2020 július

2020 június

2020 május

2020 április

2020 március

2020 február

2020 január

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012


:: TELEPESEK Társadalmi Múzeum Alapítvány :: Munkatársak ::
 
:: Copyright Saád József 2010 :: Web design Macskamenta ::