Április
Az EU Action4 – Active European Remembrance - pályázatára készülve, vándorkiállítás-projekten dolgoztunk. Sikertelenül. A könnyen mozgatható kiállítás keretében az egykori határsáv-kitelepítéseket szerettük volna bemutatni a déli és nyugati határ mindkét oldalán, egy kb. ezer km-es határszakasz településeiben. Az őriszentpéteri önkormányzat támogatásáról, a szlovéniai magyarság lendvai kulturális szervezete fogadókészségéről biztosított. Nyertes pályázat esetén az őriszentpéteri képviselőtestület határozatával 250.000 Ft anyagi támogatást helyezett kilátásba. A megpályázható összeg alsó határa 10 000 EUR volt, a pályázat benyújtásához szükséges önrész minimum 40%. Így, a helyi, támogató hozzáállások ellenére is esélytelennek bizonyultunk.
Június 23.
Részt vettünk a Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesületének hagyományos emlékező rendezvényén a hortobágyi keresztnél.
Június 29-július 2.
Hat egyetemi hallgató bevonásával szociográfiai terepgyakorlat Lentiben és környékén, Saád József vezetésével, Szállásunk Lendvadedesen volt. Reggelenként ebből a határ menti kisközségből kiindulva mentünk át Lentibe interjúzni, és jártuk be az egykori határsáv falvait. A terepgyakorlat végén – kedves szállásadónk: Szekeres Endréné, Margit néni segítő közreműködésével – Lendvára is átmentünk, s ott Margit néni rokona, Fehér Éva, a szlovén rádió és televízió munkatársa ismertetett meg bennünket a várossal és környékével. Munkánkat Lentiben és a muravidéki községekben Balázs Endre, helytörténész és felesége (Lenti) segítette.
Ami a présházakból megmaradt a Lendvadedes melletti, egykori szőlőhegyen.
Bödeházán.
Lendván kísérőnkkel, Fehér Évával.
|
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
|
Augusztus
Részt vettünk és koszorúztunk a kócsújfalui pusztanapon. Az istentiszteletet Szűcs M. Sándorné református lelkipásztor, alapítványunk kurátora tartotta. Csongovainé Zsákai Piroska kurátorunk emlékező beszédet mondott.
Október 23.
Az őrségi Élő Emlékezet Napját ezúttal, Szarvas József színművész kezdeményezésére, Viszákon tartották meg. Alapítványunk vendégként és tevékenyen is részt vett az emlékfa felavatásán és az egész napos programban. A kónyai születésű Szarvas József őrségi házában – s egyben Kultúr-Pajtájának rendezvényein – folyamatosan érvényesíteni kívánja hortobágyi (kónyai) kötődését és számít közreműködésünkre.
November 23-24.
Történeti örökségek szociográfiája” címmel, harmadik alkalommal szerveztünk külön szekciót a Magyar Szociológiai Társaság éves konferenciáján, Budapesten, a Zsigmond Király Főiskolán. A szekció munkájában – nem utolsó sorban új munkatársaink: dr. Csapody Tamás szociológus és Németh Krisztina egyetemi hallgató bekapcsolódásával – ezúttal erős hangsúlyt kapott a magyar zsidóság életvilágának és tragédiájának bemutatása. Levezető elnök: Saád József
Referátumok:
Tamáska Máté: Az örökségalkotás útjai
Csapody Tamás: A bori munkaszolgálat szerbiai helyszínei
Lakk Norbert – Németh Krisztina: Ami megmaradt – Sárbogárd zsidó öröksége
Orbánné Szegő Ágnes: Zsidók és zsinagógák Szolnok megyében
Bank Barbara: Hatvan: régmúlt és múlt − az 1951-es „klerikális tüntetés” öröksége a vasutas-családok életében
Saád József: Emlékezetmunka − beállítódás-típusok, toposzok és narrátumok az emlékezéstilalom feloldása után |