Tornyunk társadalom- és gazdaságtörténetet bemutató hét szintje »most (természetesen „interaktív”) „természetismereti kiállításnak ad majd otthont” ugyancsak hét szinten, − pleisztocéntól gyöngybaglyokig.
„1. és 2. szint:
Pleisztocén kor, a Hortobágy modern szemléletű fejlődéstörténete. Összehasonlító kiállítás – az első szinten a mindenki által valósnak vélt fejlődéstörténet, míg a második szinten a modern kutatások eredményeire alapozott elméletek.
3. szint: a Hortobágy képe a korai holocénben.
A vadon élő nagytestű fűevők és az általuk fenntartott élőhelyek kapcsolatának bemutatása.
4. szint: az állattartó ember kora.
a cívisek szerepe a Hortobágyon;
a magyar szürke marha és szerepe;
közösségi legeltetési rendszer;
ménesek.
5. szint: Tájátalakítások kora (a természetkárosítások kedvezőtlen természeti hatásainak bemutatása).
A természetvédelem kora (azaz milyen beavatkozásokat tesz a modern kor embere, hogy a tájátalakítások, tájrombolások korában történt kedvezőtlen folyamatokat megállítsa, és visszaállítsa az eredeti állapotot).
(Itt ugranak egy kicsit)
7. szint: Kilátó, mesterséges gyöngybagoly költőládák.”
Határidő is van hozzá. Mégpedig szoros: „Várható nyitás: 2015. szeptember” A » Hortobágyi Nonprofit Kft. honlapján egy még szorosabb határidő is olvasható, a nyertes pályázat összegét is feltüntetve: „A beruházás várható befejezése: 2014. november 27. A projekt tervezett összköltsége: 2 081 638 465 Ft.”
Nagy pénz − nagy program… De nem kellene előbb kisétálni a helyszínre − legalább egy saját fotó erejéig?
Fenti képet ugyanis anno kísérőnk: Juhász Tibor, a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. akkori munkatársa készítette. Rég volt… |