Magunkról :: Táborvilág :: Projektjeink :: Kiállításaink :: Hortobágyjárók :: Dédunokák :: Publikációk :: Havi képmelléklet :: Emlékhelyek

Itt van minden, amire emlékszem, mert magam tapasztaltam, vagy elhittem.
A képek e tömegéből kiválasztom a hasonlókat, akár magam tapasztaltam őket,
akár a tapasztalat alapján másoknak hittem el, ezeket összeszűröm az elmúltakkal, s belőlük
kialakítom a jövendő tetteimet, az eshetőségeket s a várható sikert s végül mindent úgy mérlegelek, mint jelent.
                                                                       Szent Ágoston vallomásai. Liber decimus, 14.

Augusztus

Az évezred vége felé a Rákóczi-fákat: ezeket a feltűnő ágazatú-lombozatú és feltűnően magányos faóriásokat is elérte végzetük. A fiatalabbak − Bácsborsódon három is van belőlük − még tartják magukat, de a három-négy évszázados, vagy annál is idősebbnek mondott famatuzsálemek sorra pusztulnak, korhadnak, töredeznek. Természetes hanyatlásukat modernizációs környezeti terhelések is siettetik. Lassan félszázada már, hogy a legismertebb: az Eötvös Károly szózatában nemzeti ereklye rangjára emelt balatonakarattyai szilfa kimúlt. Halálát − a csúcsra járatott gépfűrész-mánia korában − valószínűleg siettették is. Kivágását 1967-re teszik. Ezen a hatvanas évek közepéről való képeslapon viszont, úgy tűnik, még elég jól tartja magát az akarattyai magaslaton.

Ordas Rákóczi-fája − az akarattyai mellett talán a legismertebb − ekkoriban még hatalmas lombkoronát hajtott. Sokszor haladtam el mellette Virulóban is, tekervényes ágalakzataival csupaszon is, megkapó látvány volt, a pataji út mentén, a temető sarkában. Az ezredforduló táján ritkulni kezdtek hajtásai. Az ordasiak nem siettették halálát. Ellenkezőleg: óvták a pusztulástól. Talán, kimondatlanul is, a létezés örökkévalóságába vetett bizakodással figyelték a mind tépettebb állapotba került tölgyóriás gyérülő hajtásait. Temetőjük fáját. Hátha jövőre is kizöldül ott, ahol az idén még kihajtott. Aztán mikor annak is eljött az ideje, hagyták − ahogy fákhoz illik − állva meghalni. Ebben a lombja vesztett állapotában még inkább vonzotta a tekintetet, mozgatta a képzeletet, mint élettel teli korában. Kiváltképpen a mesterek és művészek képzeletét. Tíz éve már, hogy augusztusonként Ordason képzőművészeti alkotótábor nyílik, a község két hétre vendégül látja a szűkebb és tágabb környék művészeit. A tábort záró kiállításon évről-évre feltűnik a Rákóczi-fa, sokféle változatban, sajátos megközelítésekben.

Három évvel ezelőtt vihar tépázta a kiszikkadt gallyakat. Öles ágak szakadtak ki a tölgyből. A község vezetése mentette a menthetőt, de fát így is radikálisan csonkolni kellett. Mi legyen lefűrészelt darabokkal? Ez a fa, a falu évszázados jelképe, darabjaiban sem végezheti ott, ahol a fák végezni szokták: tűzifaként, asztalosipari alapanyagként hasznosulva. − Maradhatnának ezek a maradványok továbbra is a falu birtokában, a közösség hasznára − tűnődött Czár János, a közeli Miskéről elhívott fafaragó, a népművészet mestere. − Egy-két pihenőpad lehetősége benne van a csonkolt darabokban. S Szabó Zsolt polgármester biztatására nyomban vésőt fogott, hogy mielőbb kibontsa belőlük ezt a lehetőséget. Az augusztus végi falunapra készen is lett a mű, azóta a polgármesteri hivatal előszobájában várja az ügyeiket intéző ordasiakat.


Czár János munka közben...


... és az elkészült művön megpihenve.

Ordas Rákóczi-fája így élte túl halálát a közösség emlékezetében és az emlékezetet fenntartó művekben, tárgyi emlékekben. S mint hírlik, pusztuláson túli élete ma is folytatódik. Hatalmas csonkolt törzse sokáig helyén maradt, legidősebb évgyűrűi ugyanakkor rohamosan korhadtak, porlódtak. A fa üregesedett. Vissza kellett vágni a föld színéből egy méterre kiálló csonkig. A temető mellett már csak ennek kerülete s mellette az emléktábla idézi egykori nagyságát. A hatalmas üreges törzsön pedig újra művész: Farkas Tibor, kalocsai szobrász dolgozik. Vajon mi lesz majd belőle?

Havi képmelléklet

Aktuális képmelléklet

2016

2015

2014

2013 december

2013 november

2013 október

2013 szeptember

2013 augusztus

2013 július

2013 június

2013 május

2013 április

2013 március

2013 február

2013 január

2013

2012


:: TELEPESEK Társadalmi Múzeum Alapítvány :: Munkatársak ::
 
:: Copyright Saád József 2010 :: Web design Macskamenta ::