Magunkról :: Táborvilág :: Projektjeink :: Kiállításaink :: Hortobágyjárók :: Dédunokák :: Publikációk :: Havi képmelléklet :: Emlékhelyek

Itt van minden, amire emlékszem, mert magam tapasztaltam, vagy elhittem.
A képek e tömegéből kiválasztom a hasonlókat, akár magam tapasztaltam őket,
akár a tapasztalat alapján másoknak hittem el, ezeket összeszűröm az elmúltakkal, s belőlük
kialakítom a jövendő tetteimet, az eshetőségeket s a várható sikert s végül mindent úgy mérlegelek, mint jelent.
                                                                       Szent Ágoston vallomásai. Liber decimus, 14.

Július - „Sárga torony” –

a környéken élők így emlegették a mihályhalmi szovjet laktanyák közelében, a borzasi-kunmadarasi  bombázótér peremén kialakított légi bázis figyelőtornyát. A laktanyák kifosztott-romos épületmaradványaival ellentétben, a torony jó állagú, impozáns építményként emelkedett ki környezetéből. Mellette helikopter-leszálló pálya betonlapjainak maradványa, hátsó fertályánál kis szabadtéri legénységi fürdő nád közül előcsillanó víztükre, körülötte a puszta csendje. Páratlan tájérték, mementó a közeli múltból. Többször megfordultunk a környékén, » honapunkra is feltettük a látványt, latolgattuk a torony hasznosíthatóságát, ami természetesen a tágabb környezet: a lőszerrel, bombával teleszórt puszta megtisztítását feltételezné.
Ennek is eljött az ideje. A terep feltárása után, 2014-ben „EU-s források” felhasználásával, beindult a tájrehabilitáció, megkezdődött a bombázótér lőszermentesítése. Amit viszont kezdettől fogva nem értettünk, és a bekövetkezett tragédiával szembesülve, még kevésbé értünk:

    • Miért bontották le mindjárt kezdetben a bombáktól-lőszertől mentes – szűkebb környékén is mentes – tornyot? Ahelyett, hogy – mint addig kényszerűen rejtett tájértéket – megtartották volna.
    • Végül is, mire szólt a megbízás: torony- vagy bombamentesítésre? És kik (valóságosan) kiktől, milyen láncolatba tagolódva, kapták a megbízást/megbízásokat? Keringtek ezzel kapcsolatban kósza hírek, szóbeszédek, felvetések, feltevések. Talán most a tények is felszínre kerülnek.   
    • Arról is lehetett tudni, hogy a határidő szoros, szűkül a felhasználható keret. (Vajon kezdettől fogva szűkös volt?) Miért nem a „dologra magára” összpontosítanak ilyenkor?
    Hortobágy pusztáin nem ismeretlenek a kisebb nagyobb környezeti katasztrófák: emelődaru pottyan bele folyóba, tájsebet ejtve az átadási kényszer előtti sietségben; ikonikus hídlátványt rontó híd épül, rossz időben, saját felelősségű használatra, nem tudni minek-kinek; éveken folyik a hírverés az Állatparkban az „eu”-s füleknek kedves „baba-mama szobáról” a figyelem elterelésétől indíttatva stb. Mindez úgy elment-elmegy… A lőtér esete a mentesítéssel, úgy tűnik, hasonló „húzásokra” épült. Katasztrófa, egy jelentős különbséggel. A hatásköri illetékesség-tologatás, a pénzek lehívhatóságára, elszámoltathatóságára, ilyen-olyan szempontok szerinti tologatására-osztogatására rögzülés bombaközelben más. Abból életeket követelő tragédia származhat.

Havi képmelléklet

Aktuális képmelléklet

2016 január

2016 február

2016 március

2016 április

2016 május

2016 június

2016 július

2016 augusztus

2016 szeptember

2016 október

2016 november

2016 december

2015

2014

2013

2012


:: TELEPESEK Társadalmi Múzeum Alapítvány :: Munkatársak ::
 
:: Copyright Saád József 2010 :: Web design Macskamenta ::